Ολοκληρώθηκαν τα ξημερώματα της Δευτέρας 10 Ιουνίου οι εργασίες που ήταν σε εξέλιξη στο ύψος της γέφυρας του Ισθμού μετά το ατύχημα με το βυτιοφόρο που σημειώθηκε το βράδυ της Παρασκευής. Η Ολυμπία οδός ανακοίνωσε ότι ολοκληρώθηκαν οι εργασίες κατεδάφισης της γέφυρας, ασφαλτόστρωσης και διαγράμμισης του οδοστρώματος και λειτουργεί κανονικά το ρεύμα προς Πάτρα στο ύψος του Ισθμού από τις 5 το πρωί της Δευτέρας.
Ο οδηγός του βυτιοφόρου που μετέφερε βενζίνη και πετρέλαιο στην Αθηνών-Κορίνθου, νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο Κορίνθου με κάταγμα και χωρίς εγκαύματα, ενώ μέχρι στιγμής περιγράφει ότι έχασε τον έλεγχο του οχήματος επειδή κάτι πάτησε με τους δεξιούς τροχούς.
Ως αποτέλεσμα έσπασε ένα λάστιχο και επήλθε η εκτροπή του βυτιοφόρου προς τα αριστερά, με αποτέλεσμα να προσκρούσει στο μεσαίο τσιμεντένιο στηθαίο της Εθνικής Οδού να ανατραπεί και να τυλιχθεί στις φλόγες.
Τα αποτελέσματα των εργαστηριακών εξετάσεων για ανίχνευση αλκοόλ στον 60χρονο αναμένονται.